جمعه 30 فروردين 1398

به سایت موسسه آموزشی فرزانگان خوارزمی خوش آمدید.میزبانان شما در سایت جامع اینترنتی خوارزمی:دکتر محمود شیرزاد-مهندس سعید ابراهیمی

empty    

 
 

 

مشاوره و مقاله
چند توصيه براي كنكوري ها

در اين بخش سعي داريم چند تكنيك طلايي را به شما يادآوري كنيم. توجه به اين نكات مي تواند مهارت های یادگیری شما را به نحو قابل توجهي افزايش دهد.

 

گروهي درس بخوانيد!

يكي از مؤثرترين راه هاي يادگيري يك مطلب، تدريس آن مطلب است. سعي كنيد مطالب درسي را براي دوستانتان تشريح و تدريس كنيد. اگر با دوستانتان با يك برنامه واحد و به صورت گروهي درس مي خوانيد، مي توانيد مطالب را به نوبت به يكديگر تدريس كنيد. ايجاد حلقه هاي ارتباطي بين دروس و استفاده از نمودارهاي ساده و مثال ها و كلمات «ياديار» (mnemonic) هم براي به خاطر سپردن مطالب درسي بسيار سودمند است. گروهي درس خواندن، در تقويت روحيه شما هم نقش دارد. مي توانيد نگراني ها و ضعف هايتان را با دوستانتان در ميان بگذاريد و از فشار رواني و اضطرابتان بكاهيد. مي توانيد از تجربيات و راهنمايي هاي آنها هم استفاده كنيد. و اما يك چيز ديگر!

وقتي در صحبت با دوستانتان متوجه مي شويد كه بسیاری از مشکلات و نگرانی های شما با دوستانتان مشترک است، آن وقت دوباره اين مطلب را در مي يابيد كه كنكور يك مسابقه همگاني است كه اغلب شركت كنندگان آن شرايطي مشابه شما دارند و اين روحيه شما را تقويت مي كند.

 

تكرار معجزه مي كند!

مغز انسان يك تمايل طبيعي دارد كه اطلاعات تازه يافته را تكرار كند. مطالعات روان شناسي هم نشان مي دهد كه حافظه كوتاه مدت براي تبديل به حافظه بلند مدت، نيازمند تكرار مطالب آموخته شده است. يعني تا پيش از آن كه مطالب يادگرفته شده از حافظه كوتاه مدت انسان پاك شود، با تكرار مي شود آن را به حافظه بلند مدت انتقال داد. براي شما كنكوري ها، اين حقيقت خصوصاً در مورد درس هاي حفظي و فراري مثل عربی و ادبيات حائز اهميت است.

 

حواستان به وقت باشد!

وقتي در يك كنكور آزمايشی شركت مي كنيد يا وقتي خودتان را در شرايط كنكور قرار مي دهيد و از خودتان آزمون مي گيريد، خوب است كه مديريت زمان را هم تجربه كنيد. سعي كنيد به سؤالات هر درس در همان وقت پيشنهادي در دفترچه سؤال پاسخ دهيد. هر ده سؤال يك بار، شماره سؤال دفترچه را با شماره سؤال پاسخ برگتان چك كنيد تا تست ها را جا به جا وارد نكرده باشيد. براي هر 25 تست عمومي به طور متوسط 15 دقيقه در نظر بگيريد. براي هر 20 تست اختصاصي، 25 دقيقه. يعني براي هر تست اختصاصي به طور متوسط 1 تا 5/1 دقيقه زمان داريد. پس سعي كنيد در درجه اول تست هاي آسان را شناسايي كنيد و پاسخ بدهيد. تست هايي را كه بلد نيستيد كنار بگذاريد و تست هايي را كه حل آن ها به زمان بيشتري نياز دارد را شناسايي كرده و با علامتي مشخص كنيد و پس از پاسخگویی به تست های آسان، به آنها بپردازيد.

 

اگر حواستان به درس نيست

اين را خيلي از دانش آموزان مي گويند كه «موقع درس خواندن، حواسم پرت مي شود»، «وقت درس خواندنم توي رؤيا مي گذرد»، «سه ساعت درس مي خوانم اما فقط يك ساعتش مفيد است» و

 يك راه حل ساده براي اين مشكل، آن است كه وقت مطالعه يك قلم و كاغذ برداريد و بلافاصله وقتي ذهنتان از درس به سراغ موضوع ديگري مي رود آن موضوع را روي كاغذ يادداشت كنيد و پرونده اش را موقتاً ببنديد و مطالعه را از سر بگيريد. اگر دوباره همان مشكل اتفاق افتاد، به همان ترتيب عمل كنيد. وقتي ساعت مطالعه تان تمام شد به سراغ كاغذتان برويد و به آن موضوع هاي جانبي بپردازيد، به آنها فكر كنيد يا اگر لازم است كاري انجام دهيد تا خيالتان راحت شود آن را انجام دهيد. به مرور زمان، تعداد مواردي كه روي كاغذ سفيد يادداشت خواهيد كرد، كمتر و كمتر خواهد شد. تجربه كنيد!

 

 

شما ماهيگيري بلديد؟

لابد شما هم داوطلباني را ديده ايد كه مدام مي گويند من درس را مي خوانم اما نمي توانم تست بزنم و حتماً راهنمايي و مشاوره بعضي ها را شنيده ايد كه مي گويند: چرا تست هاي فلان مجموعه را كار نمي كنيد؟ چرا نمي رويد سراغ تمرين هاي فلان كتاب؟ و اين  نشان مي دهد كه مشكل اين داوطلبان در طرح صورت مسأله است. اين گروه اگرچه خودشان معتقدند كه درس را خوانده اند اما غالباً در فهم مطالب كليدي و حتي فهم بعضي مفاهيم اوليه درس دچار اشكالند ولي به دليل علاقه اي كه در اين مقطع زماني به طور شايع نسبت به تست زني وجود دارد، صورت مسأله را جور ديگري طرح مي كنند و طبيعي است كه آن راه حل هاي فرسوده هم دردي از ايشان دوا نخواهد كرد، يك ضرب المثل چيني مي گويد: «اگر مي خواهي به كسي كمك كني به او يك ماهي بده. اگر مي خواهي بيشتر كمك كني چند تا ماهي بده، اگر مي خواهي باز بيشتر كمك كني تور ماهيگيري هديه كن اما اگر مي خواهي براي هميشه كمك كني، به او ماهيگيري ياد بده.» پس بياييد همه با هم برويم ماهيگيري ياد بگيريم!

 

چه مي كند حافظه اين كنكوري ها!

حافظه آدم عين عضلاتش عاشق ورزش است. هرچه بيشتر از آن كار بكشيد بهتر كار مي كند و هر چه بيشتر به آن استراحت بدهيد تنبل تر مي شود. اين كه مي گويند حافظه آدم ها در كهنسالي ضعيف مي شود به طور كلي حرف درستي نيست. اين موضوع فقط در كهنسالاني صادق است كه از حافظه شان به نحو درستي استفاده نمي كنند. طبق آمار، سنين مدرسه و دانشگاه، به ويژه سن و سال كنكوري ها كه حافظه اغلب ما پركارترين دوران زندگي اش را مي گذراند، درخشان ترين دوران زندگي حافظه است. پس بيخودي بهانه نياوريد كه من هرچه خواندم از يادم رفت و از اين جور حرف ها. حجم درس ها زياد است و درصدي از فراموشي هم طبيعتاً اجتناب ناپذير است. اما در فصل جمع بندي و دوره مطالب مطالعه شده همگي به حافظه تان احسنت خواهيد گفت. اين خط و اين هم نشون!

 

خودتان را با خودتان مقايسه كنيد!

يكي از آن چيز هايي كه اضطراب را در جماعت كنكوري بالا مي برد «مقايسه كردن» است. داوطلباني كه خودشان را دائماً با اين و آن مقايسه مي كنند و يا از زبان پدر و مادر و خويشاوندانشان مرتب همين حرف ها را مي شنوند اضطرابشان بيشتر است. اين نكته را از ياد نبريد كه هر انساني در نوع خودش يك انسان يگانه است. يعني خصوصيات منحصر به فرد و مستقلي دارد كه او را از بقيه آدم ها متمايز مي كند. هر كس توانايي هاي خودش را دارد و قابليت ها و استعداد خودش را. پس بي جهت به اضطرابتان دامن نزنيد و اين را بدانيد كه هركس بايد خودش را با خودش مقايسه كند. يعني قضاوت كند ببيند كه كجاي كار است. چقدر خوانده و چقدر بايد بخواند؟ واقع بين باشيد و بر مبناي توانايي هاي خودتان برنامه ريزي كنيد و تصميم بگيريد.

 

درس جلسه قبل را اول بخوانيد!

به طور مرتب، به حجم مطالبي كه در ذهن داريد افزوده مي شود و شما مجبوريد بين آموخته هاي قديم و جديدتان ارتباط برقرار كنيد. در مباحث مرتبط بايد سعي كنيد كه حتي المقدور از دانسته هاي قديمتان به دانسته هاي جديدتان پل بزنيد، اين كار به بلندمدت شدن حافظه كوتاه مدت شما كمك بسزايي خواهد كرد ضمن اين كه عمق يادگيري جديد شما را نيز بيشتر خواهد كرد. سعي كنيد هميشه قبل از شروع به مطالعه يك مبحث جديد در يك درس مشخص، ابتدا وقتي را برای دوره و مرور مطالب قبلي همان درس و درباره همان مبحث مشخص صرف کنید تا هم آموخته هاي قبلي تان دوره شود و هم ذهنتان براي فراگيري مطالب درسي جديد آماده تر شود.

  

 

واحد مشاوره و برنامه ریزی

موسسه آموزشی فرزانگان خوارزمی

 

کیفیت سایت جدید خوارزمی را چگونه ارزیابی می کنید؟
نیاز به محتوای بیشتر
متوسط
خوب

 

 

  بازديد کل : 2635651 نفر   - 473590 ip   بازديد امروز : 2365 نفر   - 260 ip   بازديد ديروز : 749 نفر   - 200 ip   آنلاين : 3 نفر