جمعه 30 فروردين 1398

به سایت موسسه آموزشی فرزانگان خوارزمی خوش آمدید.میزبانان شما در سایت جامع اینترنتی خوارزمی:دکتر محمود شیرزاد-مهندس سعید ابراهیمی

empty    

 
 

 

مشاوره و مقاله
انتخاب رشته و چند نکته مهم ديگر
 

در اين مقاله چند نکته مهم  درباره انتخاب رشته آزمون سراسري را به اطلاع داوطلبان عزيز آزمون سراسري سال 1394 مي رسانيم.

1- بهتر است که هر داوطلب در مهلت تعيين شده براي انتخاب رشته، با دوري از هر گونه هيجان و همين‌طور پرهيز از سفارش و توصيه افراد ناآگاه، با توجه به اطلاعيه‌هاي سازمان سنجش، دفترچه راهنماي انتخاب رشته آزمون سراسري (اين دفترچه علاوه بر امکان پرينت از سايت سازمان سنجش، از طريق روزنامه فروشي هاي سراسر کشور نيز قابل تهيه است)، ويژه نامه پيک سنجش با عنوان «راهنماي انتخاب رشته» و با شناختي که از علايق خويش نسبت به رشته‌هاي تحصيلي دانشگاهي دارد، به جست و جوي رشته يا رشته‌هايي که مطلوب اوست بپردازد.

2- با توجه به آن که انتخاب رشته، انتخاب مسير زندگي آينده است، بايد بدانيم که استعداد هر شخص الزاماً به معناي داشتن توانايي آن شخص در انجام آنچه در فراگيري آن مستعد است، نيست و به صرف داشتن استعداد براي تحصيل در هر رشته، نمي‌توان آن رشته را انتخاب نمود؛ زيرا توانايي‌هاي شغلي مرتبط با هر رشته تحصيلي به نيرويي فراتر از استعدادهاي شخص برمي‌گردد و خود اين نيرو، که براي پيشبرد اهداف شغلي لازم مي‌آيد، در هر کسي مهيا نيست .

3- لازم است که داوطلب، در همين مهلت چند روزه انتخاب رشته، نسبت به شناخت صحيح و واقع‌بينانه از رشته‌هاي دانشگاهي مرتبط با گروه يا گروه‌هاي آزمايشي آزمون سراسري که در آن شرکت کرده است، اقدام نمايد تا ضمن کسب آگاهي‌هاي لازم و اطلاعات کافي در زمينه رشته‌هاي موردنظر، با آمادگي کامل اقدام به انتخاب رشته‌هاي تحصيلي نمايد.

4- با توجه به اين فرصت اندک، در صورتي که داوطلب تاکنون اقدام به آشنايي با رشته‌هاي تحصيلي نکرده است، مي‌تواند با مراجعه به سايت اطلاع‌رساني دانشگاه‌هاي کشور، دانشجويان، استادان، فارغ‌التحصيلان يا شاغلان هر رشته، اعضاي خانواده، مشاوران تحصيلي و دبيران آموزش و پرورش، سلسله مطالب مندرج در هفته‌نامه پيک‌سنجش (بخصوص شماره‌هاي اخير) و ويژه‌نامه پيک‌سنجش در زمينه راهنماي انتخاب رشته آزمون سراسري سال 1394 ( در سراسر کشور قابل تهيه است)، و ... همراه با جمع‌بندي مشاور‌ه‌هايي که از اين راه در زمينه انتخاب رشته تحصيلي به دست مي‌آورد، اقدام به انجام اين کار نمايد.

5- مطالعه دقيق دفترچه راهنماي انتخاب رشته‌هاي تحصيلي و همين‌طور اطلاعيه‌هاي مهمي که سازمان سنجش راجع به آخرين اصلاحات مربوط به کد رشته‌ محل‌هاي تحصيلي در سايت سازمان و پيک‌سنجش منتشر نموده است يا مي‌نمايد، از حساسيت و اهميت بالايي در مساله انتخاب رشته تحصيلي برخوردار است که داوطلبان مي‌بايست به آن توجه داشته باشند و بدون اشراف و آگاهي به مجموعه اين اطلاعيه‌ها و مفاد آن ها هرگز اقدام به انتخاب رشته نکنند؛ زيرا چه بسا مواردي از حذف يا اضافه شدن رشته‌ها در اين اطلاعيه‌ها به انتخاب‌هاي آنها مرتبط باشد و داوطلبان با عدم مطالعه اين اطلاعيه‌ها و اشراف نداشتن روي آن ها از مواردي که در آن موارد ذي‌نفع هستند محروم شوند.

6- داوطلبان مي‌بايست توجه داشته باشند که درخواست تغيير يا افزايش رشته‌هاي انتخابي، بعد از پايان مهلت ثبت و ويرايش انتخاب رشته‌هاي تحصيلي، به هيچ وجه ممکن نيست؛ پس مي‌بايست در پر کردن فرم انتخاب رشته که به صورت اينترنتي انجام مي‌گيرد، نهايت دقت لازم را داشته باشند.

7- انتخاب رشته فقط بايد از گروه يا گروه‌هاي آزمايشي که داوطلبان امتحان داده و براساس کارنامه، مجاز به انتخاب رشته شده‌اند انجام شود؛ به ديگر سخن، انتخاب رشته‌هاي تحصيلي مربوط به ساير گروه‌هاي آزمايشي باطل است.

8- داوطلباني که به عنوان پذيرفته شده نهايي دوره‌هاي روزانه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي آزمون سراسري سال 1394 معرفي شوند، حتي در صورت عدم ثبت‌نام يا انصراف از تحصيل، به هيچ وجه مجاز به ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسري سال 1395 نخواهند بود.

9- داوطلبان مي‌بايست با در نظر داشتن شرايط خانوادگي و شخصي خود و محدوديت‌هايي که براي آن ها وجود دارد، نسبت به انتخاب احتمالي رشته‌هاي تحصيلي دانشگاه‌هايي که در شهرستان يا استان محل اقامت آن ها واقع نيست، اقدام نمايند.

10- داوطلبان مي‌بايست در زمان انتخاب رشته به شرايط خاص هر دانشگاه و مؤسسه آموزش عالي (امکانات، خوابگاه، غذاخوري، دوري از محل اقامت و ...) و نيز توضيحات مندرج در ستون «ملاحظات» مقابل هر يک از رشته‌ها که در دفترچه راهنماي انتخاب رشته (دفترچه شماره 2) آمده است توجه کرده و بر اين اساس انتخاب رشته نمايند.

11- داوطلبان به اين نکته مهم توجه داشته باشند که تغيير رشته از يک رشته به رشته ديگر يا انتقال از يک دانشگاه به دانشگاه ديگر، اگر چه داراي آيين‌نامه مربوط به خود است و از سوي گروه‌هاي آموزشي و دانشگاه‌هاي مبدا و مقصد انجام مي‌گيرد، اما کاري تقريباً دشوار است و دانشگاه‌ها اختيار ردّ يا قبول هر درخواستي در اين مورد را دارند؛ ضمناً تغيير رشته يا انتقال از دوره‌هاي شبانه، پيام‌نور، نيمه‌حضوري و مؤسسات غيرانتفاعي به دوره‌هاي روزانه، ممنوع است؛ پس هنگام انتخاب رشته‌هاي تحصيلي و همچنين دانشگاه‌هاي مختلف، اين نکات را حتماً در نظر داشته باشيد.

12- تکرار کد رشته‌ها در فرم انتخاب رشته‌هاي تحصيلي، شانس قبولي داوطلبان را در کد رشته انتخابي تکراري، تغيير نمي‌دهد؛ همچنين اولويت انتخاب رشته، بستگي به علاقه داوطلب دارد و درج کد رشته‌اي در اولويت اول يا آخر، شانس قبولي در آن رشته را کم يا زياد نمي‌کند.

13- داوطلبان مي‌بايست توجه داشته باشند که در انتخاب رشته‌هاي تحصيلي داراي شرايط خاص (بورسيه‌ها)، ضوابط مربوط به آن ها را نيز در نظر بگيرند.

14- آن دسته از داوطلباني که در آزمون سراسري سال 1394 ثبت‌نام کرده، اما مجاز به انتخاب رشته نشده يا غايب جلسه آزمون بوده‌اند و همين‌طور داوطلباني که اصلاً در آزمون سراسري سال جاري ثبت‌نام نکرده‌اند، مي‌توانند منحصراً متقاضي رشته‌هايي شوند که پذيرش براي آن ها با سوابق تحصيلي صورت مي‌گيرد.

15- داوطلبان مي‌بايست پيش از ورود به سيستم انتخاب رشته اينترنتي، فرم پيش‌نويس آن را به طور دقيق تکميل کرده و پس از انجام اين کار، مجدداً براي اطمينان از درستي اطلاعات درج شده در اين فرم، آن را بازبيني نمايند و سپس اقدام به انتخاب رشته نمايند.

16- لازم است که داوطلبان پس از وارد شدن به سيستم انتخاب رشته و مشخص کردن وضعيت سهميه خود در آزمون سراسري سال جاري، نسبت به تاييد و در صورت لزوم تصحيح اطلاعات اعلام شده از سوي سازمان سنجش اقدام نمايند.

17- هر داوطلب مجاز به انتخاب رشته مي‌تواند حداکثر 150 کد رشته‌ محل را در فرم انتخاب رشته اينترنتي وارد نمايد. داوطلب پس از انجام اين کار مي‌بايست اقدام به بررسي کد رشته‌هاي وارد شده نمايد و سپس اطلاعات دريافت شده را که از سوي سيستم به او نمايش داده مي‌شود به منظور صحت اطلاعات ارسالي تاييد نمايد.

18- داوطلب در فرآيند انتخاب رشته ممکن است با اخطارهايي که از سوي سيستم به وي داده مي‌شود، مواجه شود که لازم است وي ضمن توجه به اين اخطارها، نسبت به برطرف کردن خطاهايي که موجب بروز اين اخطارها شده است، اقدام نمايد.

19- پس از تاييد اطلاعات انتخاب رشته انجام شده از سوي داوطلب، اطلاعات داوطلب ثبت شده و رسيد 15 کاراکتري براي وي صادر مي‌شود که مي‌بايست داوطلب از فرم انتخاب رشته خود که در بالاي آن، شماره پرونده و کد رهگيري درج شده است، پرينت گرفته و آن را نزد خود نگه دارد.(پيك سنجش-۱۳۹۴/۰۵/۰۵)

کیفیت سایت جدید خوارزمی را چگونه ارزیابی می کنید؟
نیاز به محتوای بیشتر
متوسط
خوب

 

 

  بازديد کل : 2634603 نفر   - 473568 ip   بازديد امروز : 2365 نفر   - 260 ip   بازديد ديروز : 749 نفر   - 200 ip   آنلاين : 5 نفر