چهارشنبه 1 اسفند 1397

به سایت موسسه آموزشی فرزانگان خوارزمی خوش آمدید.میزبانان شما در سایت جامع اینترنتی خوارزمی:دکتر محمود شیرزاد-مهندس سعید ابراهیمی

empty    

 
 

 

برنامه آموزشي و امتحانات
قانون آموزش تکمیلی دوره های دکترای تخصصی رشته های تک رشته ای

وزارت بهداشت ملزم به اجرای قانون است/ ارتقای فارغ التحصیلان در چارچوب قانون صورت می گیرد + فیلم مصاحبه

 

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به مسائلی که طی چند روز اخیر در خصوص قانون آموزش تکمیلی دوره های دکترای تخصصی رشته های تک رشته ای ایجاد شده توضیحاتی را ارائه کرد و گفت: قوانین برای پاسخ گویی به نیازهای کشور وضع می شوند و وزارت بهداشت نیز به عنوان یک نهاد اجرایی ملزم به اجرای قانون است.

 

دریافت فایل تصویری سخنان معاون آموزشی وزارت بهداشت

 

دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: بحثی این روزها در مورد آموزشPhD رشته های تک رشته ای علوم پزشکی کشورمطرح شده، که سابقه خیلی طولانی در وزارت بهداشت دارد .

دکتر لاریجانی با بیان این که طی چند ماه گذشته وزارت بهداشت  مکرر از سوی دستگاه های نظارتی تحت فشار قرار گرفته که آموزش های تکمیلی برای دانش آموختگان دکترای تخصصی رشته های تک رشته ای برگزار شود، افزود:  حتی در دوره های مختلف برخی مسئولان از سوی نهادهای نظارتی در خصوص اجرای این قانون مورد سوال قرار گرفتند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: در قانون مصوب مجلس شورای اسلامی آمده  که توانمندی فارغ التحصیلان دکتری تخصصی رشته های تک رشته ای با طی دوره های آموزشی ارتقا یابد. طبق این قانون افراد متقاضی مورد ارزیابی قرار می گیرند و با طی دوره های آموزشی تکمیلی شرایط فراهم می شود تا بتوانند فعالیت های بیشتری را در زمینه تخصصی خود انجام دهند.

وی گفت: در شرایط فعلی نیز 4 گروه از فارغ التحصیلان PhD تک رشته ای می توانند با همکاری یکدیگر به صورت جامع ارائه خدمت نمایند. لیکن برای این که هر فارغ التحصیل بتواند به صورت فردی خدمات جامعی در زمینه رشته خود ارائه نماید طبق قانون باید دوره تکمیلی را طی نماید.

دکتر لاریجانی از تدوین آیین نامه اجرایی این قانون در وزارت بهداشت سخن گفت و افزود: با گروهی از اساتید در رشته های تک رشته ای و همچنین اساتید رشته پاتولوژی طی جلسات متعدد این آیین نامه تدوین شده و تلاش شده تا مسیر ارتقای آموزشی برای فارغ التحصیلانPhD تک رشته ای تعریف شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت تصریح کرد: در ابتدا افراد مورد ارزیابی قرار گرفته و مدت زمانی که برای تحصیل باید سپری کنند مشخص می شود. در مدت تحصیل نیز باید کاملا از محیط کاری منفک شوند و  تمام وقت آموزش ببینند.

وی با تاکید بر ارزیابی این افراد در ابتدای دوره گفت: پس از این که مدت تحصیل مشخص شد و دوره تعیین شده طی شد، باید همانند سایر رشته ها در آزمون جامع بالینی شرکت کنند و در صورت طی این آزمون می توانند شرایط ارائه خدمات جامع تری را پیدا کنند.

دکتر لاریجانی تاکید کرد: بدیهی است افراد با سابقه که در عرصه های علمی و خدماتی مشغول به کار هستند بعضا رغبتی به طی این دوره ها ندارد و تنها ممکن است افراد جوان متقاضی این دوره های تکمیلی باشند و اجرای این قانون به هیچ وجه ظرفیت رشته پاتولوژی را تحت تاثیر قرار نمی دهد.

وی گفت: اجرای این قانون در واقع مسیر ارتقایی برای رشته های PhD  است و میزان مداخلات و خدمات افرادی که دوره های تکمیلی را طی می کنند نیز متناسب با آموزش هایی که طی کرده اند تعریف خواهد شد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: در شرایط فعلی صدها موسسه آزمایشگاهی در سیستم دولتی و خصوصی کشور داریم که در برخی از زمان ها با کمبود افرادی که صلاحیت کافی برای پذیرش مسئولیت فنی آزمایشگاه داشته باشند مواجهند و بدیهی است نهادهای حاکمیتی باید به نوعی پاسخ گوی این نیاز در سطح کشور باشند.

دکتر لاریجانی گفت: این تلاقی های رشته ای در حوزه های مختلف نظام سلامت بعضاً وجود دارد و وزارت بهداشت مجری قانون است و تمام تلاش ما این است که اجرای این قوانین موجب ارتقای کیفی افراد شود.

وی با تاکید بر این که این قانون مصوب مجلس شورای اسلامی است، گفت: البته ممکن است هر قانونی به فراخور شرایط زمان در مجلس شورای اسلامی و سایر نهادهای قانونگذار بازبینی شود، اما تا زمانی که قانونی به قوت خود باقی است وزارت بهداشت می بایست این مسیر قانونی را با لحاظ جنبه های مختلف آن پیش بگیرد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: انتظار این است که مسائل، مشکلات و پیشنهادهای موجود از راه های متناسب با شان رشته های گروه پزشکی مطرح شود و این آمادگی هم در حوزه آموزش وزارت بهداشت وجود دارد که نظرات مختلف در چارچوب قانون اخذ شود تا با هدایت افراد مختلف بتوانیم مسیر اثربخش تری را در این حوزه طی نماییم.

دکتر لاریجانی در پایان گفت: امیدواریم که این قانون با همکاری تمامی گروه ها به عنوان یک همکاری بین بخشی و در راستای ارتقای حرفه ای گروه های علوم پزشکی در کشور پیگیری شود.

 

روابط عمومی معاونت آموزشی وزارت بهداشت

1396.03.09

کیفیت سایت جدید خوارزمی را چگونه ارزیابی می کنید؟
نیاز به محتوای بیشتر
متوسط
خوب

 

 

  بازديد کل : 2560557 نفر   - 456119 ip   بازديد امروز : 114 نفر   - 30 ip   بازديد ديروز : 891 نفر   - 330 ip   آنلاين : 5 نفر