يكشنبه 1 ارديبهشت 1398

به سایت موسسه آموزشی فرزانگان خوارزمی خوش آمدید.میزبانان شما در سایت جامع اینترنتی خوارزمی:دکتر محمود شیرزاد-مهندس سعید ابراهیمی

empty    

 
 

 

برنامه آموزشي و امتحانات
مدال رنگارنگ، حاصل 28 حضور در ماراتن المپیادهای جهانی دانش آموزی

حاصل حضور دانش آموزان ایرانی در شش المپیاد علمی جهانی امسال (1394)، کسب 12 نشان طلا، 14 نشان نقره و هفت نشان برنز بود که بهترین نتیجه در تاریخ حضور 28 ساله ایران در المپیادهای جهانی دانش آموزی محسوب می‌شود.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، ایران هر ساله با برگزاری چندین مرحله آزمون در سطح دانش‌آموزان مقطع متوسطه و در نهایت انتخاب بهترین افراد در المپیادهای جهانی دانش آموزی فیزیک، شیمی، زیست شناسی، نجوم و اخترفیزیک، کامپیوتر و ریاضی شرکت می کند.

المپیادهای جهانی دانش آموزی سال 94 از سیزدهم تیرماه 94در شهر جیانگ مای تایلند آغاز و سیزدهم مردادماه 94در شهر جاوه مرکزی اندونزی به ایستگاه آخر رسید.

در رقابت های امسال بهترین نتیجه را دانش پژوهان تیم نجوم و اختر فیزیک کسب کردند به طوری که ایران در نهایت همانند سال 2009 میلادی که میزبان مسابقات جهانی بود و مقام اول را کسب کرد، در رقابت های سال 2015 میلادی که در اندونزی برگزار شد، توانست در سکوی قهرمانی جهان بایستد.

دانش پژوهان ایرانی از سال 1366 که پا به عرصه رقابت های المپیادهای علمی دانش آموزی گذاشتند، تاکنون که 28 سال از آن می گذرد، در مجموع توانسته اند 623 مدال طلا، نقره و برنز کسب کنند که از این میان 153 مدال طلا، 303 مدال نقره ، 167 مدال برنز و 22 دیپلم افتخار بوده است.

تیم المپیاد دانش آموزی ریاضی در نخستین حضور ایران در المپیادهای جهانی دانش آموزی، در جمع 42 کشور شرکت کننده در مسابقات مقام بیست و ششم را کسب کرد و یکی از دانش آموزان ایرانی به نام علی اصغر خانبان نیز موفق به کسب مدال برنز شد.

تا پیش از امسال، بهترین نتیجه به سال 2013 میلادی برمی گردد که دانش آموزان ایرانی در شش المپیاد علمی جهانی 12 نشان طلا، 15 نشان نقره و هفت نشان برنز کسب کردند.

با وجود این که به لحاظ شمارش مدال های طلا، امسال با سال 1392 برابری می کند و مدال نقره سال 2013 میلادی (15 نقره) بیشتر از سال جاری (14 نقره) است اما اضافه کردن برخی عوامل می توان گفت که امسال در طول 28 سال حضور ایران بهترین نتیجه توسط دانش آموزان ایرانی کسب شده است.

حسن ساعی دهقان رئیس باشگاه دانش پژوهان جوان درگفت و گو با مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص دلایل برتری مجموع رقابت های جهانی دانش آموزی سال 2015 میلادی با سال 2013 میلادی گفت: توزیع مدال های طلا، نقره و برنز در شش المپیاد علمی دانش آموزی در رقابت های امسال نشان می دهد که نتایج کسب شده نسبت به سال 1392 برتری دارد به طوری که در سال جاری تمامی تیم های المپیاد موفق به کسب حداقل یک مدال طلا شده اند و رتبه ایران در شش المپیادی که دانش آموزان ایرانی در آن حضور داشتند، تک رقمی بوده است.

وی با بیان این که در چند سال اخیر در المپیادهای جهانی دانش آموزی، دختران شرکت کننده موفق کسب مدال طلا نشده بودند،افزود: در المپیادهای جهانی دانش آموزی سال جاری 3 دانش آموز دختر در تیم های زیست شناسی، شیمی و نجوم حضور داشتند که پس از چند سال، «فاطمه زرگرباشی» از تیم المپياد نجوم و اختر فیزیک موفق به کسب نشان طلا شد و دو دانش آموز دیگر هم مدال برنز کسب کردند.

معاون دانش پژوهان مرکز ملی استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان تصریح کرد: همچنین در رقابت های امسال آرمان وثیق زاده انصاری جایزه ویژه بهترین نمره تحلیل داده، فاطمه زرگرباشی جایزه ویژه بهترین دانش آموز خلاق و علی زارع جایزه ویژه بهترین نمره تئوری را از آن خود کرده اند که نشان از برتری رقابت های امسال نسبت به سال 1392 دارد.

به گفته ساعی دهقان با مجموع این نتایج ایران توانسته جایگاه خود را در بین 10 کشور اول المپیادهای علمی دانش آموزی تثبیت کند.

البته سال گذشته دانش آموزان ایرانی شرکت کننده در شش المپیاد جهانی سال 2014، مجموعا 8 مدال طلا، 20 مدال نقره و 4 مدال برنز کسب کرده بودند.

در این گزارش مروری داریم بر حضور دانش آموزان ایرانی در المپیادهای علمی جهانی سال 94:

 

مقام هشتم ایران در المپیاد جهانی فیزیک

دانش آموزان جمهوری اسلامی ایران در چهل و ششمین دوره المپیاد جهانی فیزیک در بین ۸۶ کشور شرکت کننده با دو مدال طلا و سه مدال نقره رتبه هشتم جهان را کسب کردند.

چهل و ششمین دوره المپیاد جهانی فیزیک در روزهای ۵ تا ۱۲ جولای مطابق با ۱۴ تا ۲۱ تیرماه در مومبای هند برگزار شد و تیم های چین، تایوان، آمریکا، روسیه، کره جنوبی، هنگ کنگ، ویتنام پیش از ایران رتبه های اول تا هفتم را کسب کردند.

از میان اعضای تیم ملی ایران محمدحسین دارستانی فراهانی و علی شیرالی موفق به کسب مدال طلا و محمدعلی خادم سهی، سید محمد جواد طباطبایی یزدی و علی فتحی موفق به کسب مدال نقره از این المپیاد شدند.

 

رتبه هفتم تیم المپیاد دانش آموزی ریاضی ایران در دنیا

 تیم المپیاد دانش آموزی ریاضی ایران با کسب 3 طلا،2 نقره و یک مدال برنز مقام هفتم جهان را در بین ۱۰۴ کشور شرکت کننده از آن خود کرد. این در حالی است که تیم جمهوری اسلامی ايران در سال گذشته مدال طلایی کسب نکرده بود.

در پنجاه و ششمین دوره المپیاد جهانی ریاضی که در شهر چیانگ مای تایلند برگزار شد، علی صیادی، آریا حلاوتی، مجتبی زارع بیدکی به مدال طلا و امین بهجتی و فربد اکباتانی به مدال نقره و علی دائی نبی به مدال برنز دست یافتند.

تیم ایران باکسب ۱۴۵ نمره پس از کشورهای آمریکا، چین، کره جنوبی، کره شمالی، ویتنام و استرالیا در رده هفتم قرار گرفت و کشورهای صاحب نامی همچون مجارستان، انگلستان، آلمان و هلند به ترتیب در رتبه های بیستم، بیست و دوم، بیست و هفتم و چهل و سوم قرار گرفتند.

از نکات قابل توجه این المپیاد این است که تنها ۳۹ نفر از جمع ۶۲۴ دانش آموز حاضر در این رقابت موفق به کسب مدال طلا شدند که ۳ مدال آن سهم دانش آموزان جمهوری اسلامی ایران بوده است.

 

زیست شناسان دانش آموز ایرانی در جایگاه پنجم جهان

تیم المپیاد دانش آموزی ایران نیز یک مدال طلا،دو نقره و یک برنز در بیست و ششمین دوره المپیاد جهانی زیست شناسی کسب کرد.

بیست و ششمین المپیاد جهانی زیست شناسی از بیست و یکم تا بیست و هشتم تیرماه در شهر آرهاوس دانمارک برگزار شد و ایران توانست در میان ۶۳ کشور جهان جایگاه پنجم دنیا را کسب کند.

از میان اعضای تیم جمهوری اسلامی ایران محمد امین صادقی مدال طلا، سید محمد نوید عطایی و نیما مسیبی مدال نقره و دینا موسوی اصل مدال برنز کسب کردند.

 

 

جایگاه پنجم دانش‌ پژوهان ایرانی در چهل و هفتمین المپیاد جهانی شیمی

دانش آموزان ایرانی در چهل و هفتمین المپیاد جهانی شیمی با کسب یک مدال طلا، دو نقره و یک برنز به مقام پنجم جهان دست یافتند.

 در چهل و هفتمین المپیاد جهانی شیمی که از 29 تیر تا هفتم مردادماه 94در شهر باکو آذربایجان برگزار شد، کسری اثنی عشری به مدال طلا، آرمان آی و محسن صابری فر به مدال نقره و نهال باقری به مدال برنز دست یافتند.

از بین هفتاد و پنج کشور شرکت کننده، چین، روسیه، رومانی و آمریکا به همراه چند کشور دیگر رتبه‌های اول تا چهارم را تصاحب کردند و تیم ایران در رده پنجم جهان قرار گرفت.

 

تیم المپیاد دانش آموزی کامپیوتر ایران در رتبه ششم دنیا

تیم المپیاد دانش آموزی جمهوری اسلامی ایران موفق به کسب دو مدال طلا، یک نقره و یک برنز در بیست و هفتمین المپیاد جهانی کامپیوتر شد.

بیست و هفتمین المپیاد جهانی کامپیوتر درحالی در آلماتی قزاقستان در جریان بودکه تیم المپیاد جهانی کامپیوتر ایران در پنجمین آوردگاه مسابقات دانش پژوهان جوان ایرانی در سال 2015 به سر می برد.

از میان اعضای تیم دانش‌آموزی بیست و هفتمین دوره از المپیاد علمی کامپیوتر جمهوری اسلامی ایران، علی حقانی و علی بهجتی از تهران موفق به کسب مدال طلا، امیر کیوان محتشمی از تهران مدال نقره و پیمان جبارزاده گنجه از مشهد مدال برنز کسب کردند.

از جمله نکته جالب این دوره از المپیاد، حضور دکتر محمد علی آبام، دکتر حمید ضرابی زاده و دکتر کیان میر جلالی به عنوان اعضای کمیته جهانی کامپیوتر در مسابقات سال 2015 است تا مقدمات برگزاری المیپاد جهانی کامپیوتر در سال 2017 تهران را فراهم کنند.

همچنین علی حقانی دارنده مدال طلا این دوره از مسابقات، رتبه ۶ را کسب کردکه مرغوب‌ترین طلای کسب شده توسط ایران از سال ۱۹۹۴ تا به حال است. البته مهدی فولادگر که در سال ۱۳۹۳ رتبه یک المپیاد جهانی کامپیوتر را کسب کرده‌ بود، تنها کسی است که رتبه‌‌ای بهتر از علی حقانی کسب کرده‌ است.

بر اساس رنکینگ بیست و هفتمین المپیاد جهانی کامپیوتر، کشورهای کره جنوبی، چین، روسیه، آمریکا و ژاپن رتبه های اول تا پنجم را کسب کرده اند.

 

ایران بر سکوی قهرمانی المپیاد جهانی نجوم و اخترفیزیک

 تیم ملی المیپاد جهانی نجوم و اخترفیزیک جمهوری اسلامی ایران با كسب 3 مدال طلا، 4 مدال نقره و 3 مدال برنز به مقام قهرمانی جهان دست يافت.

مسابقات دانش آموزی نجوم و اخترفیزیک سال 2015 میلادی طی روزهای چهارم تا سیزدهم مردادماه 1394 با حضور دو تیم از جمهوری اسلامی در شهر جاوه مرکزی اندونزی برگزار شد.

از میان اعضای تیم المپیاد دانش آموزی نجوم و اختر فیزیک ایران آرمان وثیق زاده انصاری، فاطمه زرگرباشی، علی زارع به مدال طلا، سعید حجتی نژاد، سید مرتضی سادات، محمدهادی ستوده، علیرضا ارجمند شکوری به مدال نقره و علی چگینی، پارسا نوروزی و سید علی هادیان امرئی به مدال برنز کسب کردند.

همچنین آرمان وثیق زاده انصاری جایزه ویژه بهترین نمره تحلیل داده، فاطمه زرگرباشی جایزه ویژه بهترین دانش آموز خلاق و علی زارع جایزه ویژه بهترین نمره تئوری را نیز از آن خود کرده و برگ زرين ديگري بر افتخارات علمي جمهوري اسلامي ايران افزودند.

 

مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی

14/05/1394

کیفیت سایت جدید خوارزمی را چگونه ارزیابی می کنید؟
نیاز به محتوای بیشتر
متوسط
خوب

 

 

  بازديد کل : 2640140 نفر   - 474077 ip   بازديد امروز : 779 نفر   - 174 ip   بازديد ديروز : 1791 نفر   - 288 ip   آنلاين : 5 نفر