جمعه 30 فروردين 1398

به سایت موسسه آموزشی فرزانگان خوارزمی خوش آمدید.میزبانان شما در سایت جامع اینترنتی خوارزمی:دکتر محمود شیرزاد-مهندس سعید ابراهیمی

empty    

 
 

 

فعالیتهای فرهنگی ، آموزشی
گرم شدن هوا و خانه‌نشین شدن پرندگان مهاجر

 پژوهشگران می‌گویند هر چه آب‌ و هوا گرم‌ تر می‌شود قطار پرندگان مهاجر کمتر دیده می‌شود. این پرندگان دیگر مسیر‌های طولانی را طی نمی‌کنند و حتی شاید در یک مکان ساکن شوند. رفتاری که از دید زیست‌شناسان رفتار سنجیده‌ای است.

 

 فرانسیسکو پولیدو و پتر برتولد در انستیتو پرنده‌شناسی موسسه ماکس پلانک تحقیق می‌‌کنند؛ در این تحقیقات، ریخته ژنتیکی پرندگان مهاجر که هر سال مسیرهای کوتاه تا متوسط، یعنی تا حداکثر ۱۰۰ کیلومتر را طی می‌کنند بررسی می‌شود. فرانسیسکو پولیدو و پتر برتولد بر اساس تحقیقات ژنتیکی مختلفی که تا کنون بر روی  پرنده 'سسک سر سیاه' صورت گرفته دریافتند که این پرندگان از دو نسل پیش علاقه‌کمتری به مهاجرت به مناطق جنوبی دارند.

 قطار این پرندگان مهاجر اغلب پس از طی مسافت کوتاهی فرود می‌آید. فایده صرفنظر از طی مسیری طولانی تا جنوب برای پرنده روشن است: طی مسافت کوتاه‌تر در درجه نخست یعنی صرف انرژی و زمان کمتر. نکته مهم دیگر اینکه سسک‌های سر سیاه زودتر می‌توانند به موطنشان بازمی‌گردد. در نتیجه هم جای بهتری برای لانه‌سازی پیدا می‌کنند و آرامش بیشتری برای تخمگذاری دارند. به این ترتیب این پرندگان حتی می‌تواند دوبار در سال تخم‌گذاری کند.

 فرانسیکو پولیدو توضیح می‌دهد: «ما فکر می‌کنیم که انتخاب مسیرهای کوتاه نخستین و مهمترین مکانیسم تکاملی است که پرندگان در مقابل گرم شدن هوا از خود نشان دادند تا با شرایط تازه هماهنگ شوند.» مهاجرت در مورد پرندگانی که فاصله‌های کوتاه و متوسط را طی می‌کنند رفتاری ژنتیکی است. فرانسیکو پولیدو اضافه می‌کند: «بسیاری از پرندگان آوازخوان در این دو دسته قرار دارند. این تغییر رفتار، استراتژی موفقی برای ادامه بقای آنهاست.»

 این استراتژی در مورد پرندگان که مسیرهای طولانی را طی می‌کنند مانند لک‌لک‌ها اما کاربرد چندانی ندارد. این پرندگان بایستی از مسیرهای ناهمواری مانند صحراها یا دریاها عبور کنند. از این رو مکانیسم هماهنگی سریع با محیط، یعنی کوتاه کردن مسیر مهاجرت که به معنای فرود آمدن در چنین شرایط جغرافیایی است مقدور نیست.

کیفیت سایت جدید خوارزمی را چگونه ارزیابی می کنید؟
نیاز به محتوای بیشتر
متوسط
خوب

 

 

  بازديد کل : 2636734 نفر   - 473608 ip   بازديد امروز : 2365 نفر   - 260 ip   بازديد ديروز : 749 نفر   - 200 ip   آنلاين : 2 نفر