شنبه 31 فروردين 1398

به سایت موسسه آموزشی فرزانگان خوارزمی خوش آمدید.میزبانان شما در سایت جامع اینترنتی خوارزمی:دکتر محمود شیرزاد-مهندس سعید ابراهیمی

empty    

 
 

 

فعالیتهای فرهنگی ، آموزشی
نوجوانی (رابطه نوجوان و والدین)

نوجوانی مرحله ای خاص از زندگی است که بر جنبه های گوناگون جسمی و روحی فرد تاثیر می گذارد. بچه ها، این موجودات شیرین، تبدیل به موجوداتی پیش بینی ناپذیر می شوند که وجودشان ترکیب انفجار آمیزی از تکبر و قلدری است؛ آنها می خواهند بزرگتر ها به حال خود رهایشان کنند.

تغییراتی که در مغز نوجوان صورت می گیرد، در وهله اول روی انگیزه ها و عواطف او تاثیر می گذارد و مجموعه این تغییرات، قدرت تشخیص شرایط اجتماعی را در نوجوان کاهش می دهد. در این مرحله، نوجوان دوست دارد مستقل باشد که البته کاملاً طبیعی است. متخصصان روانشناسی می گویند: والدین باید بیاموزند که چگونه رفتار کنند تا فرزندان مایل باشند با آنها صحبت و گفتگو کنند. به طور طبیعی نوجوانان بیشتر به دوستانشان اعتماد دارند و پدر و مادر ها باید به راههایی متوسل شوند که بدون تجسس و کنجکاوی بیش از حد بدانند که در زندگی آنها چه می گذرد.

عدم تعادل و بی ثباتی عاطفی یکی از بارزترین ویژگی های این دوره است. نوجوانان اکثر اوقات هنگام بروز خشم نمی توانند رفتار و گفتار خود را کنترل کنند؛ گاهی با کوچک ترین برخوردی عصبانی می شوند و هنگام عصبانیت و خشم ممکن است به گریه متوسل شوند یا غمگین و افسرده به تنهایی پناه ببرند. نوجوانان تحمل شنیدن انتقاد و سرزنش را ندارند و بر عکس خود از دیگران انتقاد می کنند و این گاهی موجب اختلاف نظر با والدین و عدم ارتباط صمیمانه با آنها می شود. حالات رویایی و عاطفی دارند و همچنین نگران آینده هستند و این نگرانی موجب پیدایش اضطراب و پریشان خاطری در آنها می شود.

آنچه بیش از همه اهمیت دارد این است که نوجوانان بیش از هر چیز به برخورداری از والدینی قوی و حماینگر نیاز دارند، تا پدر و مادری که دائم نگران حال و آینده ی فرزندانشان هستند. زیرا این نگرانی نه تنها نمی تواند کمکی به آنها بکند، بلکه تشویش و اضطراب را در آنها بیشتر خواهد کرد. والدین باید نوجوانان و جوانان خود را از محبت سیراب کنند تا آنان به هر آشنا یا بیگانه ای روی نیاورند. نصیحت ها و تذکرات خود را با استدلال و منطق، در خلوت با آنها در میان نهند و هرگز در حضور دیگران، بخصوص هم سالانشان به پند و اندرز آنها نپردازند. ضمناً سخنی را به آنها بگویند که خود به آن عمل می کنند. از تحقیر و مقایسه آنان با هم سالانشان شدیداً اجتناب کنند. والدین و مربیان باید مسئولیت های مختلف زندگی را به آنها واگذار کنند تا آنها اهل تفکر و کار و زندگی شوند.

باید نوجوان را عمیفاً درک کرد؛ تحولات جسمانی و روانی که در وی ایجاد شده است، سازش او با محیط را دگرگون می کند. در این حال نوجوان برای سازش مجدد با محیط نیاز به فرصت دارد و باید این امکان را برایش فراهم کنید. به او فرصت دهید تا اشتباه کند، انتقاد کند و تصمیم بگیرد. در انتخاب فلسفه و روش زندگی او را یاری دهید؛ هنگام لزوم با عطوفت و مهربانی اشتباهش را گوشزد کنید و این عمل را با استدلال منطقی و توام با احترام و مهربانی انجام دهید.

مریم کیانفر

کیفیت سایت جدید خوارزمی را چگونه ارزیابی می کنید؟
نیاز به محتوای بیشتر
متوسط
خوب

 

 

  بازديد کل : 2637646 نفر   - 473623 ip   بازديد امروز : 4078 نفر   - 100 ip   بازديد ديروز : 2356 نفر   - 254 ip   آنلاين : 6 نفر